האגודה

לכל החברים
הערב (יום שני) מתקיים אירוע תרבותי חשוב לציון ה 30 בנובמבר, יום היציאה והגירוש של יהודי ארצות ערב ואיראן.
הערב יתחיל בשעה 17:20 כאשר כל קהילה מתכנסת בחדר זום המיוחד לקהילה. בחדר תימן נשמע מנשיא האגודה לטיפוח חברה ותרבות ד״ר יגאל בן שלום על ציוני דרך מיוחדים של קהילת יהודי תימן בעבר, בהווה ומחשבות לעתיד. 
עוד ידברו בחדר קהילת תימן ד״ר רחל ידיד יו״ר עמותת אעלה בתמר וחנניה קורש מנהל מרכז מורשת יהודי תימן ושבטי ישראל ברחובות.
חודש כסלו מעלה בנו בראש ובראשונה את הזיכרונות ההיסטוריים המאפיינים את חג החנוכה. מלחמות המכבים ביוונים, מאבק בין שתי התרבויות, ירושלים ואתונה, שם ויפת, רדיפות על רקע דתי. היוונים העמידו בפני היהודים את הדרישה להיות פתוחים כלפי אליליהם. חוסר סובלנות דתית מלווה את המין האנושי לאורך ההיסטוריה עד ימינו אלה. גם כאשר גברה הנצרות על האלילות, וגם כאשר הופיעה דת האסלאם לא נעלמה התופעה אלא החמירה. בחודש האחרון היינו עדים לעריפת ראשו של מורה בצרפת על רקע דתי. רדיפות הביאו לעלילות דם נודעות בהיסטוריה נגד יהודים.
 
מאמר זה נכתב בין יום הכיפורים לחג הסוכות. עם ישראל נתון בסגר. חשבון הנפש המאפיין בעיקר את חודשי אלול ותשרי, גולש באופן טבעי לחודש מרחשון.
שם החודש מרחשון מורכב משתי מילים: "מֶרַח" ו"שְוָן" מובנן של שתי מילים אלה בשפות שמיות-מזרחיות הוא "ירח שמיני". במסורת יהודי תימן נקרא החודש "מֶרַח שְוָן". אם איני טועה יהודי תימן הם העדה היחידה האוחזת במסורת זו.

אנו שמחים מאוד לבשר על פתיחת קורס לקהל הרחב בנושא מורשת יהודי תימן. 

הקורס יתקיים בזום (zoom) ויכלול הרצאות ושיח עם מיטב החוקרים העוסקים בתחום. 

מספר המקומות מוגבל וכל הקודם זוכה !

קישור להרשמה: לחץ כאן

 

אנו שמחים לעדכן על הפקה חדשה של הקלטת פיוטי שמחת תורה בביצוע הזמר בועז גדקה. ההפקה בסיוע האגודה.
מצורף קישור לסנונית ראשונה - חדו חדו רבנן. 
ביום חמישי (8/10/2020) נשדר תכנית מיוחדת לכבוד שמחת תורה ולכבוד הפקת הדיסק. ישתתפו הסופר והמשורר מרדכי יצהרי, ד״ר אורי מלמד, המשוררים ציון ויששכר הבה מבית דגן והזמר בועז גדקה.
התכנית תשודר בשעה 11:00 בשידור חי ביוטיוב, פייסבוק ובאתר האגודה לטיפוח חברה ותרבות. 

מוזמנים כולם להצטרף

הרב עדין אבן ישראל שטיינזלץ הלך לעולמו בחודש אב התש"ף. השאיר אחריו ספרי הגות ביהדות, פירוש חדשני לתלמוד וזכה לקבל את פרס ישראל למדעי היהדות בשנת 1988. בין הספרים שכתב "חיי שנה" על מועדי השנה היהודית ו"שלושה עשר עלי השושנה" על עולמות ותובנות של "כנסת ישראל" שהיא "כשושנה בין החוחים". לקראת חגי תשרי תשפ"א בחרתי להביא מדבריו על התשובה.

האגודה לטיפוח חברה ותרבות נרתמת לסייע למשפחות נזקקות לקראת חגי תשרי תשפ״א.

 

עמודים

Subscribe to האגודה