דבר נשיא האגודה

הרעיון של הקמת האגודה לטיפוח חברה ותרבות, תיעוד ומחקר נולד בסוף שנות הששים של המאה העשרים. הקמת האגודה מבטאת חזון של איש אחד, עובדיה בן שלום אשר עלה לארץ כילד מתימן בתחילת שנות השלושים של המאה הקודמת. דווקא לאור היותו מושרש היטב בהווי הארץ המתחדשת, לחם להגנתה והקמתה והשתלב במוסדותיה, הרגיש יחד עם חוג חברים מצומצם בנתניה ובערים אחרות את הצורך לשמר את המורשת המיוחדת שהביאו מבית אבא.

האגודה לטיפוח חברה ותרבות מהווה היום בית רוחני ותרבותי ומרכז מוזיאוני המשחזר את חיי היהודים בתימן. האגודה מהווה אבן שואבת לקשת רחבה של שוחרי מורשת יהודי תימן. יוצאי תימן וצאצאיהם בישראל משתתפים באופן פעיל בימי עיון ותרבות שהאגודה מארגנת בימות השנה ובחגים. תלמידים, סטודנטים ומבקרים, תיירים מהארץ ומחו"ל באים למוזיאון האגודה בכיכר העצמאות בנתניה להתבשם מניחוח העבר של תרבות מפוארת אשר האגודה משתדלת שלא תהיה הולכת ונעלמת. חוקרים, מרצים, משוררים, סטודנטים ואנשי ספר מוצאים באגודה ארגון התומך בפעילותם היצירתית, באופן פעיל. האגודה מאפשרת להם להיות בקדמת הבמה התרבותית רוחנית באמצעות כתבי העת, הספרים ההתכנסויות והתמיכה בעבודתם האקדמית.

החזון שלי כיו"ר האגודה, להמשיך את הדרך אותה התווה נשיא האגודה ומייסדה, אבי מורי - עובדיה בן שלום. תוואי הדרך ברור, אולם הכלים השתנו. אני שואף לנצל את הקידמה הטכנולוגית, את יכולות הדור הצעיר להשתמש בכלים אלה, כדי להנגיש את מורשת יהודי תימן לדורות הבאים. לכן, השקענו מחשבה רבה ומשאבים יקרים כדי לפתח את הכלים המשתמשים במדיה הדיגיטלית.  הקימונו אתר זה, אתר אינטרנט מתקדם הראשון מסוגו בעולם. האתר משלב תכנים אשר לוקטו ונסרקו בעמל רב. באתר זה השקיעו חוקרים ומומחים את מיטב זמנם כדי לאפשר לכל אחד המתעניין בנושא מסויים לקבל תשובות, או לדעת לאן לפנות כדי לספק סקרנותו ורצונו לדעת על תולדות יהודי תימן או להתעמק ביצירתם החומרית והרוחנית.

האתר הנוכחי יהיה אתר דינמי ומתחדש. עומד מאחוריו צוות מיומן ומקצועי אשר זו ההזדמנות להודות לו על היוזמה, המקצועיות, המסירות והנאמנות לרעיון ולמורשת. באתר האינטרנט הנוכחי ניתן הזדמנות לרבים וטובים להביא לידי ביטוי את דעותיהם, מומחיותם, יכולותיהם וכישוריהם.

אני מזמין את כל הגולשים באתר לבוא ולהשתתף בפעולות האגודה כפי שמתפרסמים מעת לעת באתרזה. כמו כן, אני קורא לשלוח למערכת האתר הארות והערות, רעיונות לשיפור וחומרים חשובים ורלבנטים לעיון, אותם נשמח לשלב במדורים השונים של המערך שהקימונו.

ד"ר יגאל בן שלום
יו"ר האגודה לטיפוח חברה ותרבות, תיעוד ומחקר