בלוג יהדות חברה וקהילה

חודש אלול הוא חודש של חשבון נפש. חודש הכנה נפשית ורוחנית לקראת הימים הנוראים.

חודש "הרחמים והסליחות", חודש בו נוהגים להתנער כארי בבקר ולהשכים לבתי כנסיות ל"אשמורות" - אמירת סליחות.

בספר המוסר, מחברות רבי זכריה אלצ'הארי, (הוצאת מכון בן צבי בסיוע האגודה לטיפוח חברה ותרבות) כך כותב המשורר:

באלול אחזיק לקום חצות ליל                אשבח ואודה ואהללhttp://www.teman.org.il/sites/default/files/ckg354435round_1.jpg

ואכין צעדי לעשות לנפשי                    ואתודה עלי יקר וזולל...

ואתפלל ואתנפל לאל חי                      אשר קולו לאילות יחולל

בזאת תהיה מחילה לפשעים                וכפרה לכל ישיש ועולל.

 

בחודש אב קיימנו את האירוע המסורתי לציון י"ב שנים להסתלקותו של אבי מורי מייסד האגודה לטיפוח חברה ותרבות עובדיה בן שלום. האירוע התקיים במכללה האקדמית נתניה בנוכחות חברים רבים אשר מילאו את האולם. גילה גמליאל, השרה לשוויון חברתי ברכה את המעמד וכן ידידנו דני בשארי חבר מועצת העיר נתניה. הייתה הופעה מרגשת של ציון גולן ומשה שג'דארי עם סעיד דהארי (שניהם עולי תימן).

כבכל שנה האגודה לטיפוח חברה ותרבות מקיימת פעילות ענפה בחודש אלול. בי"ח אלול (21/09/2016) נקיים מופע ייחודי שהפקנו לקראת חגי תשרי בהשתתפות האמנים סגיב כהן, ליאור אלמליח וישראל רנד, אשר ישלבו פיוטים, שירים וצלילים בסגנונות שונים ומאחדים. בי"ז באלול (20/09/2016) נקיים מופע גדול בשערי תקוה בשילוב להקות מחול והאמנים ישי לוי וארקדי דוכין. בשבת "כי תבוא" כ"א-כ"ב אלול נקיים שבת עיון בירושלים וביום חמישי כ' אלול, ערב שבת, נקיים המסורת של אמירת סליחות בכותל המערבי "ברוב עם הדרת מלך".

לקראת חשבון הנפש הפרטי עלינו לקיים חשבון נפש כללי, חשבון הנפש שלנו, העוסקים בשליחות החשובה של הבאת מורשת יהודי תימן ומסורתם לתודעת הציבור הרחב. לאחרונה פורסם דו"ח ועדת ארז ביטון לשילוב מורשת יהודי המזרח במערכות החינוך. הייתי חבר בועדה יחד עם חברים וחברות שסייעו רבות ועל כך מגיעה להם תודה גדולה. הצלחנו לשלב את מורשת תימן כחלק מההמלצות. אני תקווה שמערכת החינוך תשכיל לכלול המלצות אלה במערכות הלימוד השונות בכל הרמות.

גיליון זה יוצא לאור ביום השנה ה-י"ב להסתלקותו של אבי מורי מייסד האגודה ונשיאה עובדיה בן שלום. נמשיך ללכת לאור החזון שהציב לנו, נכבד את זכרו לא רק באירוע המסורתי התרבותי שאנו מקיימים לזכרו, אלא בפעילות מתמדת ומתמשכת כל ימות השנה.

ד"ר יגאל בן שלום

יו"ר האגודה לטיפוח חברה ותרבות

comments powered by Disqus