בלוג יהדות חברה וקהילה

ילדים של הלב

על הספר

קובץ מאמרים חלוצי זה נענה לקריאה המוסרית הבוקעת מפרשת חטיפת ילדים מקרב העולים, רובם מתימן, בעלייה הגדולה של ראשית קום המדינה; זהו עוול שהתרחש לצד מימוש זכויות אזרחיות ואידיאולוגיה לאומית. מדובר בהיענות אינטלקטואלית המגיבה למתחייב מתופעה סוציולוגית יוצאת דופן – שאינה רק קיצונית במונחי סבל וקורבנוּת אלא גם זרה ברחישתה התמידית, בהפצעותיה מעת לעת – כדי לשוב ולתבוע את מקומה של הפרשה ההיסטורית באקטואליה הישראלית. היענות זו, שקשה להגזים בחשיבותה, קשובה לכאב שאינו מרפה, לקריאה בגרון ניחר להרגיש את מצוקת ההורים שנעשקו מבעלותם הטבעית.

על אֵם דרכם האינטלקטואלית בחרו חוקרות וחוקרים מתחומי דעת שונים להישמע לצו מצפונם כדי להתחקות אחר סימניה הבלתי נמחים של הפרשה, גילוייה ומופעיה. אסופת המאמרים המקיפה שלפניכם מיוסדת על מחקר, עיון, ומעל לכול – על מעורבות אקדמית חוצת גבולות תרבותיים ושיחיים המעוגנת בערכים של סובלנות וסולידריות. פריסתה של הפרשה על היבטיה הרב-גוניים – ההיסטוריים, הפוליטיים, החברתיים, התרבותיים, המשפטיים, התקשורתיים והפסיכולוגיים – נועדה להעניק לחוקרים, לבני המשפחות, שהפרשה מהווה עבורם פצע מדמם, כמו גם לציבור הרחב, כלים ונקודות מבט להבנת נרטיב זה, כך שיהיה ניתן להצביע על המהמורות והמכשולים ולפלס דרך להכרה ממסדית בו ולתיקון.

העורכים: פרופ' טובה גמליאל היא אנתרופולוגית; מרצה במחלקה לסוציולוגיה ולאנתרופולוגיה, אוניברסיטת בר-אילן. מחקריה עוסקים בהיבטים פסיכולוגיים וקיומיים של התרבות; פרסמה את הספרים: "זקנה עם זיק בעיניים" (2000); "סוף הסיפור: משמעות, זהות, זקנה" (2005); "אסתטיקה של הצער: תרבות הקינה של נשות תימן בישראל" (2010); "יומני זהרה: הזמנה נשית לאנתרופולוגיה" (2014). ד"ר נתן שיפריס הוא היסטוריון; שימש עורך ראשי של האנתולוגיה הציונית המקוונת "אבות הציונות" (הספרייה הלאומית והמרכז לטכנולוגיה חינוכית במשרד החינוך); הקים מיזם המוקדש לתיעוד ולהנגשה מקוונת של הצילום היהודי ההיסטורי; מרכז מפעלי תיעוד ומחקר במסגרת פרויקט חקר יהודי גליציה ובוקובינה באוניברסיטת חיפה; מחקרו על פרשת ילדי תימן עתיד לראות אור השנה.

לצפיה במפתח הספר ודבר המחבר לחצו כאן

ספר זה רואה אור בהוצאה משותפת של רסלינג והאגודה לטיפוח חברה ותרבות, תיעוד ומחקר

למעבר לרכישה באתר רסלינג לחצו כאן

יבואו על הברכה

אנו מבקשים להודות מקרב לב לכל אחד ואחת מכם על תרומתכם הנדיבה למימון "ילדים של הלב: היבטים חדשים בחקר פרשת ילדי תימן". נפלאה בעיננו התגייסותכם באמצע הדרך, בעת בה שהפקת הקובץ נצרכה לה ביותר. אנו רואים בכך אות לסולידריות עם קורבנות הפרשה ומופת למעורבות אזרחית אמיתית.
יהי רצון שהתגייסות זו, והספר שבעקבותיה, יתרמו להעלאה מחודשת של הנושא ויסללו הדרך להכרה ולתיקון.

תומך פלטינה - ברכות לראש משביר לידידנו אלי דרומי ורעיתו שתרמו בנדיבות לבם להוצאת הספר.

ח.י. אלקטרוניקה ורכיבים בע"מ תומך זהב
שובב נסים תומך זהב
אלדד בן שלום תומך זהב
יגאל בן שלום תומך זהב
אוהד בן שלום תומך זהב
קהלני משה תומך זהב
חנניה קורש תומך זהב
   
נסים ואילת-השחר דרורי תומך כסף
יוסי מעטי תומך כסף
חמדה דרבקין תומך כסף
Ovadia Yaman תומך כסף
בלפר גילה תומך כסף
יותם קדוש תומך כסף
אביבי שיפריס תומך כסף

 

 

לזכרם: 

שי בן דוד לעילוי נשמת סודי בן דוד ז"ל.

שושי קריצמן לעילוי נשמת דודי כהן עזרא ז"ל.

מולי כהן הנצחת הורי אבי מורי ורבי יוסף כהן פנחס ואמי חנה ז"ל ממיסדי האגודה.

אפי והב - יוסף וזהרה והב ז״ל שנחטפה להם ילדה בשם רחל בשנת 1950.

חמדה דרבקין להנצחת יוסף כהן פנחס ז"ל.

נסים ואילת השחר דרורי לעילוי נשמת אביו ואחיו: סעדיה ושלום חג'בי ז"ל נחטפו בתימן על ידי המוסלמים, בגלל "גזרת היתומים". היו יתומים מאב ואם מגיל 5. נחטפו בגיל 13 בערך בשנת 1925. לאחר 4 חודשים ב"מכתאב אל אימאם", הוברחו על ידי הקהילה היהודית לעדן, שם שהו 7 שנים. בגיל 20, בשנת 1932 עלו באופן עצמאי לארץ ישראל. שנה ראשונה בפתח-תקוה ואחר כך עברו לנתניה, וגרו בשכונת בן-ציון לכל שנות חייהם.

תרומת שמרית יונתי-קפלן לזכרה של סבתא האהובה נעמי (נעמה) גברא ז"ל שתינוקה, ציון גברא, נחטף מידיה במחנה העולים עין שמר, ושעד יום מותה לא זכתה לראותו עוד.
דף זה הוא עדות לא-אילמת למאבקה של סבתא להשיבו אליה בכל דרך אפשרית. מאבקה הוא הצוואה והמסע האישי והמשפחתי שלנו לגילוי האמת.
באהבת אין קץ וגעגועים לאישיותה המיוחדת, לעיניה הטובות וללבה המבין.

comments powered by Disqus