בלוג יהדות חברה וקהילה

חודש שבט הוא ראש השנה לאילנות. ראש השנה לשנים... הוא חודש תשרי. לקראת תשרי המחשבה קולחת ועט הסופר קלה בכתיבת מאמרים, הגיגים ומחשבות לקראת הימים הנוראים והשנה המתחדשת. מה נכתוב בראש השנה לאילנות, לקראת חודש שבט?. על אילו נטיעות, אילנות, פרדסים ועץ השדה נכתוב כאשר בהביטנו סביב רואים אנו בניינים, מגדלים ומפלצות בטון המסתירים את אור השמש ביום ואת נוגה הירח בלילה?
היכן נמצא את חוני המעגל של ימינו אשר שותל חרובים לדורות הבאים?

נראה לי שתשובה הולמת  לשאלות אלה נקבל אם נתייחס לפסוק: "כי האדם הוא עץ השדה". מה הם הנטיעות, עצי הפרי ושרשרת הדורות של האדם?. מה ניטע ובמה נשקיע?האגודה לטיפוח מורשת יהדות תימן

התקבצנו בארצנו מגלויות שונות. הנטיעות החשובות שאנו יכולים להציע, אלה שתילים של תרבות ומסורת, אהבה וכבוד הדדי, משפחה, קהילה וחברה.

אלה הם העקרונות של האגודה לטיפוח חברה ותרבות. לאורם אנו הולכים ומנסים להוביל את החברה שלנו. מורשת יהודי תימן ותרבותם הרוחנית והחומרית מהווים עבורנו מעיין לא אכזב של מקורות השראה לפעילות בקרב צעירים ומבוגרים, בעיר ובכפר, בבתי הספר ובמרכזי תרבות, באולמות ובחיק הטבע.

בבחינת "נאה דורש נאה מקיים" אפרוש מקצת מפעולותינו לקיים את הנטיעות אשר יפרחו ויעשו פירות ויתגברו על גושי הבטון והאטימות התרבותית.

השקנו לאחרונה מפעל אדיר של תיעוד זקנינו אשר עלו מתימן. סטודנטים מקבלי מלגות הולכים מבית לבית: רושמים ומתרשמים, מצלמים, מקליטים ומעלים את פניני הלשון ותיאורי המסעות, התלאות, העלייה וההתיישבות של יהודי תימן לאמצעים דיגיטליים מתקדמים.

בחודש טבת התכנסנו בירושלים והבאנו בפני הציבור ערב מרתק על המשורר הלאומי ר' שלם שבזי בהנחיית ד"ר אורי מלמד ושירת האמן ציון גולן. בשבת פרשת "ויחי" התכנסנו ברוב עם בירושלים מיום חמישי בו הצגנו מופע אמנותי מסורתי והמשכנו לששי- שבת מלאי תוכן, הרצאות, שירה וחברותא.

בחודש שבט נביא לציבור בירושלים את שירת הנשים בתימן בהנחייתה של ד"ר שרונה תם עמוסי ובשירתה הנהדרת של חברתנו הזמרת גילה בשארי. בשבת "שירה", פרשת בשלח האגודה מזמינה את חבריה להיות אתנו בטבריה. יום חמישי בערב תכנית אמנותית לפי מיטב המסורת, ביום ששי טיול בצפון לכבוד ט"ו בשבט ובשבת "שבת אחים גם יחד" בהרצאות, תפילה ושירה המרוממים את רוחנו בניחוחות תרבותנו.

אנו מזמינים את הקוראים להיכנס לאתר האגודה ולפייסבוק וכן, להתקשר למשרדי האגודה כדי להתעדכן, להתרשם ולהיות שותפים שלנו באירועים ובעשייה החשובה בכל ימות השנה.

ד"ר יגאל בן שלום

יו"ר האגודה לטיפוח חברה ותרבות

comments powered by Disqus