על האגודה

האגודה לטיפוח חברה ותרבות מיסודו של עובדיה בן שלום אשר הלך לעולמו בשנת תשס"ד, שמה לה למטרה לשמר ולטפח את מורשת יהודי תימן. מרכז האגודה נמצא בנתניה ולה סניפים בכל רחבי הארץ. במרכז בנתניה ישנו מוזיאון פעיל המציג את ההיסטוריה של יהודי תימן, ופריטים אתנוגרפים הקשורים לתרבותם של יהודי תימן. האגודה מקיימת פעילויות תרבותיות בכל רחבי הארץ בהשתתפות קהלים מציבורים שונים וכל זאת במטרה לשמר את מורשת יהודי תימן. פעולות האגודה נתמכות בחלקן ע"י משרד התרבות והספורט

כתב העת "תהודה" נוסד על ידי עובדיה בן שלום ז"ל, נשיאה הראשון של האגודה לטיפוח חברה ותרבות. כתב העת יוצא לאור אחת לשנה ומתפרסמים בו מאמרים אקדמיים בנושא יהדות תימן הנכתבים בידי חוקרים מהארץ ומהעולם, בצד מאמרים מקרב הציבור הרחב המתעניינים ביהדות תימן ובתרבותה. כל איש ואישה המעוניינים לפרסם מפרי עטם בביטאון תהודה מוזמנים לפנות למערכת. חומרים שיימצאו מתאימים, יעברו עריכה והכנה לדפוס ויופיעו על בימת "תהודה". הכתיבה יכולה להיות על כל נושא הקשור ליהדות תימן - בשירה, בספרות, בהלכה ומדרש, באגדות ומעשיות ובזיכרונות אישיים.

לאגודה אלפי חברים ופעילים בארץ המשתתפים בפעולותיה הרבות. לאגודה חברים ואוהדים גם בארצות אחרות בעולם. האגודה מהווה ארגון גג לכל יוצאי תימן בישראל וצאצאיהם. גלישה על פני אתר האינטרנט הזה מעידה יותר מכל על רוחב יריעת הפעילות, עומק המחשבה ומיגוון היצירות אשר הפיקה האגודה לטיפוח חברה ותרבות מאז הקמתה ועד היום.

מכון המש"י - הנצחת מורשת שבטי ישראל נוסד על מנת לשמש מסגרת לאנשי המחקר העוסקים בחקר יהודי תימן. המכון יזם את הקונגרס הבינלאומי הראשון לחקר יהודי תימן שהתקיים באוניברסיטת בר אילן בשנת תש"ן בהשתתפות בכירי החוקרים מהארץ ומהעולם. מאז התקיימו מספר קונגרסים, סמינרים וימי עיון ביוזמת מכון המש"י. למכון כתב עת מחקרי - תימא בעריכת פרופסור יוסף טובי מאוניברסיטת חיפה. כתב עת זה הוא כתב העת המרכזי לחקר יהודי תימן.