בלוג יהדות חברה וקהילה

חג כפול הוא יום ירושלים: יום שחרור ירושלים וחג הישועה הגדולה שנעשתה לישראל במלחמת ששת הימים. כל מי שחווה את תקופת הכוננות וההמתנה לא ישכח את הימים רוויי המתח והאימה שקדמו לפרוץ הקרבות. בעקבות ניצחונו המהיר והמזהיר של צה"ל, ובתוך תחושת הפורקן שאפפה את אזרחי המדינה, נראתה אותה חרדה כדאגה מוגזמת, חסרת הצדקה. אולם כמי שחקר את שורשי המלחמה ואת נסיבותיה למדתי לדעת מה חמורה היתה הסכנה לעם ולמדינה, וכיצד נמנעה מאיתנו פורענות קשה ח"ו שאין לשער את ממדיה. כל יהודי מאמין חש בליבו כי יד עליונה היתה בכך.

בתמונה: כניס בית צאלח בביקור משותף בכותל המערבי

בחג העצמאות ה-י"ט למדינת ישראל החלו כוחות צבא מצריים גדולים לנוע אל קידמת סיני ולהתפרס בקרבת גבולנו. מה שנראה תחילה כמהלך הרתעה שנועד להניא את ישראל מפעולת עונשין כלפי סוריה בשל תמיכתה של דמשק בפיגועי טרור נגדנו, התברר עד מהרה כשלב ראשון בהיערכות צבאות ערב למלחמה כוללת שמטרתה השמדת ישראל.

מנהיגם הבולט והחשוב ביותר של הערבים היה גמאל עבד א-נאצר, אשר נשבע "לשחרר את פלסטין" ולעקור את "הסרטן הציוני" מן המרחב הערבי. בחתירתו הבלתי נלאית לכוח ולעוצמה צבאית אדירה בזבז נאצר משאבים עצומים על חשבון רווחתם של נתיניו, וסיים את חייו ב-1970 כמנהיג מושפל ומובס.     

כמה יהיר היה נאצר שבועיים-שלושה לפני המלחמה בהצעידו את צבאו בהתלהמות גדולה אל גבול ישראל, ובהכריזו על חסימת מצרי טירן, ביודעו היטב כי ישראל לא תוכל להשלים עם הגזירה. הוא חירף את מערכות  ישראל והתריס בבוז וברהב: "אם היהודים רוצים מלחמה, אני אומר להם אהלן וסהלן!". שירותי המודיעין של ישראל ידעו במדויק את תכניותיו המבצעיות של האויב: התקפת פתע אווירית על הכור בדימונה ועל שדות התעופה המועטים של חיל האוויר הישראלי (שלושה בלבד). בהמשך לכך תוכננה מתקפה קרקעית רב-חזיתית לכיבוש שטחים חיוניים באזורי ירושלים והפרוזדור, במישור החוף, בנגב ובגליל, הפצצת בסיסים של צה"ל ומתקני תשתית ופגיעה קשה בריכוזי אוכלוסין, כדי להכניע את ישראל.

ככל שנקפו ימי ההמתנה הלך וגבר האיום הקיומי על ישראל עם עיבוי וחיזוק מערכי האויב על גבולה. הפיקוד המצרי העליון קבע את מועד המתקפה הערבית ל-27 במאי עם שחר, והפקודות ניתנו. התרעה על מתקפה ערבית הצפויה בזמן המיידי הועברה ב-25 במאי לנשיא ארה"ב לינדון ג'ונסון. והלה החליט לשגר לנאצר אזהרה חמורה ביותר בה נאמר כי אם ישראל תותקף תפעל ארה"ב עפ"י מחויבותה לישראל.

אזהרתו התקיפה של הנשיא האמריקני השיגה את יעדה. נאצר ביטל את המתקפה המתוכננת. בישראל הוקמה ב-1 ביוני ממשלת חירום לאומית. ב-5 ביוני בשעה 07:45 פתח חיל האוויר של צה"ל במבצע "מוקד" וסיסמת ההפעלה "סדין אדום" ניתנה לכוחות הקרקע לצאת לקרב. וכל השאר – היסטוריה.

נ"ב: ניתן לקרוא עוד על מלחמת ששת הימים בספרי "אשכול, תן פקודה!". נמצא בחנויות הספרים

comments powered by Disqus