בלוג יהדות חברה וקהילה

האגודה לטיפוח מורשת יהדות תימןבלוח השנה העברי כאשר אומרים תמוז, נזכרים בצרות שבאו על עם ישראל וחורבן שני בתי המקדש. י"ז בתמוז, בו החל המצור על ירושלים, נקבע על ידי חכמים כיום צום המציין את תחילתם של שלושת השבועות, שבין י"ז בתמוז עד תשעה באב. הם נקראים "בין המיצרים" לאור הפסוק "גלתה יהודה מעני, ומרב עבודה היא ישבה בגויים ולא מצאה מנוח כל רודפיה השיגוה בין המצרים" (איכה א' פסוק ג'). בתקופה זו נוהגים בקהילות ישראל מנהגי אבלות. יהודי תימן לפי המסורות השונות הו בין ראשוני הגולים. עדות לכך ניתן למצוא בספרו ההיסטורי של הרב עמרם קורח, רבה הראשי האחרון של יהדות תימן – "סערת תימן".

וכך הוא כותב בפרק הראשון: "בזמן בית ראשון גלו לתימן ונתישבו בה ונתוספו עליהם גולים בחרבן הבית השני, זכר לדבר הקינה הנאמרת בליל תשעה באב: "לכן אנשי לבב... אנו מונים לחרבן בית אלהינו... היום לחרבן בית שני... ולחרבן בית ראשון... רשום בתכאליל, סידורי התפילות בתימן".

גולת תימן שבה לארץ, למעט עשרות אנשים נשים וטף שנותרו בארץ שסועת הקרבות העוני והמחלות, לצערנו הרב. מרבית עולי תימן בשנים האחרונות יושבים בבאר שבע, שם נמצאת גם קהילת יהודי תימן דור ראשון, שני ושלישי בארץ. חברינו אלה מהווים חלק נכבד מסניף האגודה לטיפוח חברה ותרבות בבאר שבע. לכבודם החלטנו לערוך את הכינוס המסורתי לכבוד חג השבועות בעיר באר שבע. מרחבי הארץ התקבצו ובאו חברי האגודה לשלושה ימים של עושר רוחני ותרבותי בצד היכרות עם המקום ותושביו. במוקד הכינוס היו ביקורים מאלפים בפארק קרסו, הכולל מוזיאון מדע חדשני ומרשים ואירוח בבית שבזי בבאר שבע. הבית הוקם בהשראתו של נשיא האגודה ומייסדה עובדיה בן שלום ובמאמצים אדירים מתוך מסירות נפש של הפעילים בבאר שבע, בראשותו של חברנו היקר ציון אחרק. חברי סניף האגודה בבאר שבע אירחו אותנו למופת בצהרי ערב החג בבית שבזי - מכלול של בית כנסת ואולם אירועים. בחג התארחנו במלון לאונרדו נגב אשר לא חסך מאמצים להנעים לנו את שהותנו. במהלך החג בנוסף לתפילות החגיגיות והלימוד הלילי, היו הרצאות מעשירות של פרופסור יוסף יובל טובי, ד"ר שרונה תם עמוסי, אהובה בן שלום, ד"ר עמי גלוסקא, הרב חנניה שפירא שהשרה רוחניות וערכים במהלך כל החג, ד"ר מוטי גולן שהנחה את מושב ההרצאות בטוב טעם, ושאול ליבי שהנחה את החג כולו בכישרון ובחן.

ביום שני בערב, לאחר טיול בדרום, חגגנו ערב תרבותי להנאת החברים והאורחים שהגיעו (חברי סניף האגודה בבאר שבע). הופיעו: אהרון עמרם, ברכה כהן, ראם כהן, אמיר שוהר ודניאל יעקב. שילוב מעניין של ותיקים וחדשים.

האגודה מתכננת שורה של אירועים בחודשים יולי-אוגוסט ואני מזמין את קוראי העלון לעקוב ולהשתתף באירועים אלה.

comments powered by Disqus