בלוג יהדות חברה וקהילה

http://www.teman.org.il/sites/default/files/Backgrund_4.jpg1. מה הפירוש אדר?

אדר הוא החודש האחרון בשנה המתחילה בחודש ניסן. בשנים מעוברות ישנם שני חודשי אדר - אדר א' ואדר ב', שנחשב לאדר ה"רגיל" ובו יחול חג הפורים. שמו של החודש מופיע במגילת אסתר ובספר עזרא פרק ו'. שֵם החודש, כשם שאר חודשי השנה, הובאו לארץ מבבל ע"י שבי ציון בתחילת בית שני. ישנן שתי הוראות לשרש אד"ר:

א. עפ"י מלים המצויות בעברית ובארמית פירוש השרש אד"ר לעלות ולנַשֵֹּא, באשר בחודש זה עולים וצומחים העלים והפרי (ונקראים 'הדר' קרוב ל'אד"ר), והשעורה מתקשה לקראת קצירתה. משרש זה 'אדיר'=חזק ועצום, ומי שעולה בכוחו על כולם נקרא "נֶאְדָּרִי בַּכֹּחַ", והאַדֶּרֶת היא המעיל העליון.

ב. 'אִדְרָא רבא' הוא חלק מספר הזוהר, המיוחס לשמעון בר יוחאי, אדרא פירושה 'ישיבה בצורת גורן', ותלמידיו של הרשב"י נאספו לשמוע את דברי רבם וישבו מסביבו בצורת גורן (אני מתאר לעצמי שזו הסיבה שהרב שלמה גורן זצ"ל קרא לישיבתו שליד הכותל בשם 'אדרא רבא', כי אדרא=גורן). ומה הקשר לגורן ולחודש אדר? בחודש זה היו עובדים בגורן, מנקים ומתקינים אותו לקראת אחסון התבואה שתיקצר באביב הקרֵב. באכדית addaru הוראתה "חשוך ומעונן", לומר לך שעדיין יורדים בו גשמים והשמים קודרים. מזלו של 'אדר' הוא דגים ומשמש הן כשם משפחה והן כשם לבנים ולבנות.

2. הגמול מהגמל

נקבת הגמל נקראת נָאקָה – כותבים אל"ף אבל לא הוגים אותה. השם נאקה קשור אולי בפעולת ההנקה, ואולי בקול הַנְּאָקָה שהנאקה משמיעה. הנאקה הצעירה נקראת בִכרה, והגמל הצעיר הוא בֶּכֶר. הגמל גומל אך טוב לבן-המדבר: הוא רוכב עליו, מטעין עליו משאות, את בשרו הוא אוכל ואת  חלֵב הנאקה הוא שותה, גוזז את הצמר ואורג ממנו יריעות אוהלים. שמו של הגמל היה למשל, ליופי וּלחן, שהרי בערבית ג'מיל הוא יפה. גם שְמות אנשים נגזרו ממנו: בערבית - ג'מאל וג'ומייל, ובעברית - עמיאל בן גמלי וגמליאל. האיש המוליך את הגמל נקרא 'גַּמָּל' - דגש במ"ם, במשקל בעלי מלאכה, כמו טבּח או ספּר. המילה גַּמָּל חדרה לשפות העולם - camel באנגלית, למשל, או cammello באיטלקית. הפועל 'לגמול' משמעו להגיע לִשלמות, וכשהתינוק מפסיק לינוק הוא גָּמול, ועל העץ שפריו הבשיל אומרים שהוא "גמל שקדים": "וַיֹּצֵא פֶרַח וַיָּצֵץ צִיץ וַיִּגְמֹל שְׁקֵדִים", כתוּב על מטה אהרן. וּמכאן בהשאלה למלא חפצו של אדם בִשלמות, לגמול לו. המילה 'תגמול' במקרא באה לעשיית טובה, כפי שאומר דוד על האל: ''כָּל-תַּגְמוּלוֹהִי עָלָי". אך בָעברית החדשה יש נטייה לבדל בין המילים: 'תגמול' - לרעה, כמו פעולת תגמול של כוח צבאי ואת המילה 'גמול' ייחדנו לשכר טוב.

3. על קשיש, ישיש וחשיש

לפני כמה שנים נכנסתי לְמועדון הקשישים ( יעני "שלייקס") - וקיבלתי תעודת אזרח ותיק. יש קשיש המרגיש ישיש, ויש ישיש שראשו צלול ודעתו מיושבת עליו, כפי הכתוב באיוב: "בִּישִׁישִׁים חָכְמָה וְאֹרֶךְ יָמִים תְּבוּנָה". ישיש וקשיש חורזים עם חשיש. האם יש קשר בין קשיש לבין חשיש? הפלא ופלא! המילה חשיש שפירושה עשב בשפה הערבית נמצאת בתנ"ך בצורת 'חֲשַׁשׁ', ומשמעה עשב יבש, כפי הכתוב בישעיה: "תַּהֲרוּ חֲשַׁשׁ תֵּלְדוּ קַשׁ".  ז"א ההיריון, הרהורי המחשבה שלכם, אינם בני קיימא, והם דומים לַ- 'חֲשש', לְעשב יבש. המילה חשיש עברה אל האנגלית בצורת hashish, ובקיצור hash, או בתרגומה ל-grass=עשב. יש אומרים שבְּשֶל האיסור הדתי על שתיית משקאות חריפים, הפך החשיש לסם נפוץ בקרב המוסלמים, ואלה מעשני הַחשיש נקראו 'חשאשיין'. וההיסטוריה של ימי הביניים מכירה פלג אסלאמי בְפרס וּבסוריה, שאנשיו נודעו בְאכזריותם והתפרסמו כִ"מעשני חשיש" כדי להגיע לְשיכרון חושים וְלִתשוקה של הקרבה עצמית, בקיצור "מסטולים לאללה"! ושמם 'אלחשאשיין' התגלגל לאירופה, וּבשיבוש נוצרה המילה המוכרת כיום באנגלית לרוצח המתנקש — Assassin. אם כן, הישיש והקשיש דומים לעשב השדה, שאבד עליהם הקלח, אך אם צעיר אתה ואם קשיש – אל תיגע בַחשיש.

לשיעורים ולהרצאות  -  משה אוסי
Mosheossi@gmail.com  09-8335016 
 
 

comments powered by Disqus